RoboOrienteering 2016

Pro tento závod jsme žádné převratné změny nachystané neměli. Snad jen odstranění problému z minulého klání, kdy robot odmítal s řídícím PC komunikovat. Ukázalo se, že vše způsobil vadný kontakt v jednom z mnoha konektorových spojů. (obr. 21)  Jedno vylepšení se ale na poslední chvíli – večer před závodem – přece jen udělalo. Vrchní programátor ( Michal Čermák ), který umí naprogramovat i nenaprogramovatelné vytvořil krásný prográmek pro zadávání souřadnic do navigačního programu.

Před startem je časový limit na zadání souřadnic a opuštění startovací plochy 10 minut. V tom stresu se dá při ručním zadávání snadno udělat chyba a změna jediného číslíčka na nevhodném místě může robota poslat na druhý konec republiky. Díky tomuto vylepšení netrvá celá procedura ani dvě minutky a ušetřený čas robot využije pro jízdu. Celkový limit pro ujetí kola je 30 min. a i když se to zdá hodně, tak při pomalé jízdě a manévrech u kuželů to zase tak moc není.

Původně bylo v plánu zvýšit dosah ultrazvukových senzorů pro vyhýbání se překážkám, ale pro nedostatek času k tomu nedošlo. Jak se během závodu zjistilo, opět by to bylo zapotřebí víc, než cokoli jiného. V jednom ze tří kol robot stejně jako v loni „ přehlédl“ ohromný strom a najel přímo do jeho kořenů. Začal se sápat nahoru po kmenu – patrně se rozhodl, že když mu stojí v cestě, tak ho jednoduše přejede, a tak byl raději vypnut.(obr. 22)  O tom, že závod je vskutku velice náročný, svědčí i úplné vyčerpání našeho tvůrce webových stránek Zděny Paška ( na fotce vpravo ) I tak nasbíral 1460 bodů a umístil se na prvním místě před robotem AmBot s 702 body, který ukázal také skvělou jízdu. (obr. 23)  Na třetí příčce se pak umístil zahradní traktor John Deere týmu CZU/TF kteří se nevzdali a i přes velké technické problémy se strojem nakonec zabodovali. Je vidět, že konkurence nespí a kdo ví, jak to dopadne příští rok. (obr. 24)